גמילה מחיתול – ילדים מיוחדים גם יכולים (חלק ראשון)

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים פעמים רבות לא יודעים ואף לא מקבלים הדרכה מאנשי המקצוע שנמצאים אם הילד שלהם במסגרת החינוכית איך לגמול את הילדים שלהם, יותר מזה, פעמים רבות רווחת הדיעה שקשה מאוד לגמול ילדים עם צרכים מיוחדים ומתייאשים עוד לפני התחילו.

החלטתי לתת לכם, ההורים המיוחדים, את הכלים לעשות זאת. אז תתחילו מזה שילדים שניתן לתקשר איתם, בכל אמצעי תקשורת, ג’סטות, תנועות עיניים, לוח תקשורת או כל תת”ח (תקשורת תומכת חלופית) אחרת אפשר גם לרוב לגמול מחיתולים. כל מה שאנחנו רוצים זה ללמד את הילד לבקש. אבל אני אפילו אעז ואומר, שאפשר גם לעזור לילד עם צרכים מיוחדים להיגמל גם אם הוא לא מתקשר. את ההוכחה לזה מצאתי בבלוגים של אמהות שגמלו את התינוקות שלהם עוד מגיל לידה. התינוק לא מתקשר ברמה שניתן להבין שהוא צריך לשירותים, אבל הוא בהחלט עושה את צרכיו לפי דפוס. כלומר, כל מספר שעות יחסית קבוע, אחרי ארוחה או שתיה וכדו’.

ברגע שתקחו החלטה ותקבלו את הכלים הנכונים תוכלו לעשות את הצעד המדהים הזה שישפר את איכות החיים שלכם ושל הילדים שלכם.

ברגע שמקבלים החלטה צריכים להיות מאוד מחוייבים, כי ילדים שיש להם חוויה לא מוצלחת הרבה פעמים יכולים לייצר נסיגה ולכן, כשמתחילים צריך לעשות זאת בתשומת לב, בנחישות ובהתמדה. אם בתהליך הלמידה של הילד שלכם אתם רואים שהדברים לא עובדים כמו שאני כותבת, כנראה שהתפספס משהו, או שמבלי לשים לב הילד שלכם מחוזק לעשות על עצמו ולא בשירותים. בסופו של הפוסט החלק המעשי – החלק הרביעי אני מספרת סיפור על חיזוק על ידי אמבטיה.

את ההכשרה הראשונה שלי בעבודה עם ילדים עם צרכים מיוחדים רכשתי במסגרת לימודי טיפול התנהגותי (איי.בי.איי.), אבל הניסיון האישי שלי התחיל קצת לפני הלימודים כשהבת שלי הגיעה לגיל שנה ואז התחלתי לחקור – ספרים ואתרי אינטרנט שונים. הרצון שלי לגמול את הבת שלי, בעיקר בא מתוך הצורך לסייע לה עם עצירויות, עשיתי בהתאם למה שקראתי ונעזרתי חברה טובה, רעות, שבמקרה למדה באותה התקופה לימודי ניתוח התנהגותי וזה בדיוק אחד הדברים שהיא מתמחה בהם כיום – גמילה.

כתבתי למעלה, שחוויה לא טובה יכולה לייצר נסיגה אבל גם הרגל יכול לייצר קיבעון התנהגותי ולכן, אני באמת מאמינה שגמילה בגיל צעיר עדיפה, כיוון  שילד צעיר עדיין לא הספיק לייצר הרגלים וככל שנרגיל אותו להתנהגות חיובית בגיל צעיר, במקרה שלנו, גמילה, כך הסיכוי שלנו להצליח טוב יותר. אבל גם אם הילד שלכם כבר בוגר, עדיין לא מאוחר.

להסתובב עם תיק החלפות וחיתולים ולחפש מקום לנקות את הילד שלכם שעשה בחיתול לא תמיד נח ולא תמיד מתאפשר. ככל שהילד גדל כך קשה יותר להורים ולילד. מלבד זאת, עשיית צרכים בחיתול מגדילה סיכויים לעצירויות בגלל חוסר הנוחות בעשייה תוך כדי ישיבה, במיוחד לילדים היושבים בכסא גלגלים. לבנות, הסיפור קצת יותר בעייתי, כי אז מתחילות גם דלקות באיבר המין ובשתן.

סיפור הגמילה שלנו מתחיל בזה שכשרציתי לגמול את הבת שלי בגיל צעיר יחסית אמרו לי אנשי מקצוע שהיא צעירה מידי, זה קשה וכדאי לחכות. בפעוטון בכלל לא הסכימו להתעסק עם הנושא וידעתי מחברות שלפני כניסה לגן רגיל, הגננת דורשת שהילדים יהיו גמולים. בגן הילדים לא מחליפים חיתול או תחתונים שהתלכלכו וקוראים להורים, לא משנה באיזו שעה, להגיע לקחת את הילד הביתה.

אז כשלא מצאתי עזרה באיך גומלים חיכיתי קצת, אבל שמתי לב, שהבת שלי, כמו הרבה ילדים אחרים מתקשה לעשות בחיתול והיא צריכה לכרוע כדי לסייע. בישיבה על כיסא אין לה בכלל אפשרות לעשות והעצירויות מתחילות. חששתי שיתחילו דלקות.

כשהעצירויות מתחילות אז רופא הילדים בדרך-כלל ימליץ על שתיה של מי שזיפים מיובשים, כפית שמן על בטן ריקה ואפילו חומרים אחרים סינתטיים.

אז החלטתי ללכת על גמילה ובאמת שלא היה לי מושג מאיפה להתחיל. התחלתי, מסתבר, מהאמצע.

אחרי שקראתי וחקרתי קצת בנושא קניתי סיר מיועד צבעוני עם קערה נשלפת לנוחות ניקיון, הושבתי את הקטנטנה וחיכיתי. אחרי ישיבה של כחצי שעה עד שעה, בין אם יצא או לא, חזרנו לחיתול.

הנה כמה קישורים לסירי לילה נחמדים

ובאמת אחרי כיומיים חשבתי שהיא תפסה את העניין, כי חבילה נחמדה וריחנית חיכתה לי בסיר. אחרי שניקינו והלבשנו עשינו מסיבה סביב הסיר עם שירים וחיבוקים והילולה שלא תבייש מסיבת חינה של זוג לפני חתונה.

אבל לא בכל פעם זה הצליח והפספוסים היו רבים.

מהניסיון החצי שנתי הבנתי מספר דברים: קודם כל העובדה שמידי פעם היא עושה בסיר לא בהכרח מחייבת שהיא הבינה את ההקשר בין הצורך לעשות צרכים לבין הישיבה על הסיר. יתכן שפשוט היה לי מזל לתפוס את הצורך הזה בזמן וישיבה בכריעה על סיר בהחלט סייעה לעניין. או שזה הפך לעניין של חשק שלה – כשמתחשק עושה בסיר וכשמתחשק אחרת עושה בתחתונים. דבר שני, הבנתי שכאשר אנחנו מלבישים בחזרה חיתול אנחנו יוצרים בלבול של איפה מותר לעשות צרכים וגם מקבעים את חוסר ההבנה שהיא צריכה ליזום ולבקש לעשות או לפחות לספר לי כשיש לה צורך לעשות. ויוזמה היא המפתח להמון. בטוח שאני עוד אדבר על זה בהמשך.

אז איזה כיף שיש לי חברה נפלאה, רעות, שבמקרה באותה התקופה סיימה לימודי ניתוח התנהגות ולכן ידעה לתת לי את הכלים שהיו חסרים לי.

בתוך פחות מחודש הפסקנו לבקר במחלקת החיתולים בסופר ואת אלו שנותרו אצלנו בשמחה רבה מסרנו לחברים. נגמלנו!

אני הלכתי על כל הקופה – גמילה של יום ולילה ביחד. היה לי חלון הזדמנויות שלא תמיד יש לכולם ולכן, אם תחליטו להתחיל עם גמילת יום זה בסדר גמור. זה רק אומר שתצטרכו לעבור תהליך שני ללילה.

במהלך תקופה הגמילה, לנוחות שלי, ויתרתי על הסיר הצבעוני, קניתי מקטין אסלה אחד לבית, ואחד נוסף לרכב ולטיולון שיתלווה אלינו לכל מקום בשעת הצורך. היתרון שלו הוא ברגליים המתקפלות והיוצרות שלושה מצבים: מצב ראשון כשהן מקופלות לגמרי והוא ניתן לאכסון בשקית לדרך, מצב שני כשהרגליים שלו פתוחות ב- 180 מעלות וניתן להניח אותו על אסלה, כל אסלה, וזה יתרון גדול ומצב שלישי – רגליים ב-90 מעלות, מצב שמדמה סיר ומאפשר ישיבה גם בטבע. על המושב ניתן להלביש שקית ובסיום העניינים, קושרים וזורקים לפח.

קישורים למקטיני אסלה טובים

 

 

 

הנה קישור למקטין האסלה המודולרי והבאות מאוד נוח לשימוש

כמובן שרכשנו וניסינו לפני כן רפרטואר שלם של מושבים.

מהחוויה שלנו, חשוב שמושב יהיה יציב ומתאים לגודל האסלה. למשל, ישנו מושב נחמד מאוד עם שלבי מדרגות, שלנו, באופן אישי, לא התאים לאסלה ולכן, הוא לא היה יציב ומספיקה פעם אחת של חוסר ביטחון על האסלה כדי לגרום לקטנים שלנו לפחד ולא לרצות לעלות לשם יותר.

בדקו כל מושב לפני שאתם מושיבים את הפיצי שלכם על האסלה, וודאו שזה מספיק יציב, אם לא נסו מושב אחר, כי כדאי ללכת על בטוח.

מושב עם מדרגה

והיה ובמקרה שכחתם את המושב ואין ברירה, תמיד אפשר ליצור מקטין מושב אנושי. שבו על האסלה הכי אחורה שניתן, פסקו רגליים והושיבו את הקטן/נה בחלק שנותר, כמובן להחזיק ולתמוך כדי למנוע נפילה. השיטה הזו, אגב, מאפשרת לנו לגמול את הקטנטנים כשהם באמת נורא קטנטנים ויש מעידים שעשו זאת מגיל שישה חודשים ופחות כשבנוסף להושבת התינוק בין רגלינו עלינו לערסל אותו על ידי אחיזה מתחת לברכיים.

source: startpottytraining2.com

 

source: livingoutsideofthebox.com

 

source: hinative.com

הערה חשובה: ישנם ילדים בעלי קשיי יציבה, התייעצו עם הפיזיותרפיסט/ית שלכם ובקשו מידע אודות מושבים ותומכים מותאמים. אם הפיזיותרפיסט/ית שלכם לא יודעים לתת לכם תשובה, פנו לפיזיותרפיסט/ית הראשי במחוז אליו אתם שייכים בקופת החולים. בקשו שיגיעו להתאים לכם מושב ו/או תומכים.

אני ממליצה לקרוא את כל הפוסטים הנוספים על גמילה ולעשות הכנה כפי שאני אפרט ולהתחיל רק כשאתם באמת מחוייבים, יש לכם את הזמן והמון סבלנות. הרבה יותר קל ללמד משהו חדש מאשר לנסות ולתקן משהו שהתקלקל. אם החווייה לא תהיה טובה הגמילה תהיה קשה. נדבר על זה בהמשך.

אז, אני מאחלת לקטנים שלכם ולכם המון הצלחה, עברו לפוסט הבא ולבא אחריו והתחילו בהכנות ובתהליך הגמילה. קראו גם את הפוסט “תקשורת וגמילה – 2 ציפורים במכה אחת” (טרם נכתב, ולכן, הירשמו כדי לקבל עדכון).

מימין יש לכם אפשרות להירשם לניוזלטר וזה יתן התראה כאשר הפוסט הבא או פוסטים אחרים שמעניינים אתכם יצאו לאויר העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *